JENSEN SEEDS RFID SKAPER SPORBARHET
Dansk produsent er teknologisk pioner
Det danske frøfirmaet Jensen Seeds leverer mer enn 10 000 tonn frø til sine kunder hvert år. Derfor er det avgjørende at det ikke oppstår feil i produksjonen og sorteringen av frøene. Det var her behovet for en RFID-løsning oppstod for å spore, lokalisere og identifisere prosessen fra dyrker til helautomatisk rengjøring, sortering og pakking.
RFID-teknologi (Radio Frequency IDentification) brukes i stadig større grad i flere bransjer. RFID, også kjent som “usynlige strekkoder”, gjør det mulig å automatisk identifisere et objekt ved hjelp av radiobølger, noe som øker sporbarheten og kontrollen ved at man alltid kan lokalisere et spesifikt objekt, på et spesifikt sted, til et spesifikt tidspunkt.
Mange bedrifter utnytter imidlertid ikke den trådløse teknologien til sitt fulle potensial. Men det er langt fra tilfellet hos Jensen Seeds, som for mer enn ti år siden, i 2009, begynte å bruke RFID-teknologi fra IT-selskapet Delfi Technologies til kvalitetssikring og prosessoptimalisering.
"Ingen andre i bransjen bruker RFID til prosessoptimalisering på samme måte som oss, men flere begynner å få øynene opp for potensialet og ser i vår retning."
BEDRE KONTROLL OG ØKT SPORBARHET MED RFID
Mer enn 3000 RFID-brikker sikrer nå full sporbarhet hos Jensen Seeds. Brikkene er plassert på de store trekassene som frøene oppbevares i, slik at hver kasse har sin egen unike identitet, som oppdateres når kassen tømmes for et parti frø og fylles med det neste. Det er også støpt inn tagger i gulvet foran lagerreoler og rensemaskiner, slik at den nøyaktige plasseringen av hver frøkasse alltid er registrert.
Samtidig er lastebilene som de ansatte bruker til å flytte de store frøkassene fra rensing og sortering til lagring, utstyrt med en RFID-leser og et nettbrett med en dockingstasjon der alle arbeidsprosesser kan styres. Alle forflytninger av frøkasser registreres også i det sentrale ERP-systemet (Microsoft Dynamics NAV) så snart de er fullført.
– Alle lastebilene våre fungerer som mobile arbeidsstasjoner. Her kan medarbeiderne håndtere dagens oppgaver. RFID-leserne skanner automatisk alle brikker og sender data til de mobile nettbrettene og ERP-systemet vårt”, forklarer Michael Olesen, IT- og systemansvarlig hos Jensen Seeds.
BEDRE KONTROLL OG ØKT SPORBARHET MED RFID
Når det gjelder kvalitetssikring, var Jensen Seeds den første frøleverandøren i verden som tok i bruk trådløs RFID-teknologi. I dag eies Jensen Seeds av DLF, et globalt frøselskap som selger frø til fôrgress og private og profesjonelle gressplener i mer enn 80 land over hele verden. Også her er Jensen Seeds først ute, og mange andre produsenter ser til Jensen Seeds for å hente inspirasjon til prosessoptimalisering, bedre kontroll og økt sporbarhet.
– Ingen andre i bransjen bruker RFID til prosessoptimalisering på samme måte som oss, men flere begynner å få øynene opp for potensialet og ser i vår retning”, sier Michael Olesen.
Jensen Seeds’ produksjonsanlegg ligger i Birkum, sørøst for Odense. Selskapet eier 26 000 m2 tomt, og fabrikken dekker 8 000 m2, som brukes til frøforedling og lagring samt kontorer. Når Jensen Seeds mottar frø fra avlerne, sørger et helautomatisk system med syv frøforedlingslinjer for best mulig resultat og jevn kvalitet og avling.
KVALITETSSIKRING OG ELIMINERING AV FEIL
For å oppnå den høyeste kvaliteten og renheten på frøene bruker Jensen Seeds den mest avanserte teknologien og det mest avanserte utstyret i produksjonen. RFID-systemet fra 2009 har nylig blitt oppgradert med nytt utstyr fra Delfi Technologies, noe som fremtidssikrer sporbarhetsprosessen med ny teknologi.
Frøene mottas fra dyrkerne i svært store partier, ofte 40-60 tonn om gangen fra hver dyrker. Produksjonen skjer i henhold til kundens krav. Under rensingen av frøene kontrollerer Jensen Seeds hele tiden kvaliteten. Når kvaliteten oppfyller selskapets høye standarder og renheten er på minst 99,9 %, pakkes frøene til kundene, som er store hagefrøfirmaer i Europa, Nord-Amerika og Østen.
– I arbeidet med kvalitetssikring sørger RFID-systemet for at det ikke gjøres feil. Samtidig oppnår vi full sporbarhet, ettersom vi alltid kan spore nøyaktig hvor en bestemt kasse med frø befinner seg ved hjelp av RFID-brikker”, sier Michael Olesen.
SPARER MYE PENGER
Konsekvensen av feil er en kostbar affære, og det er det rett og slett ikke plass til. fortsetter Michael Olesen:
– RFID-systemet eliminerer risikoen for å blande to forskjellige frøsorter. Det er en klar gevinst som du ikke kan ignorere. Det er rett og slett ikke rom for feil, for det ville bety tap i størrelsesorden 100 000 danske kroner eller mer når man risikerer å måtte kaste hele kasser med frø. Og viktigst av alt: Systemet sikrer at kundene alltid får riktig produkt.
Et av kravene til løsningen og RFID-utstyret var at det måtte være ekstremt robust fordi lager- og produksjonshaller kan være støvete og vibrasjoner kan forekomme. Truckterminalene er spesielt godt egnet for industrien og er spesielt ideelle for lager og produksjonshaller der de ofte utsettes for tap på gulvet, støv, skitt osv.
MANGE FORDELER MED RFID
Jensen Seeds nevner følgende fordeler med RFID-systemet:
- RFID bidrar til å gjøre Jensen Seeds til et moderne og høyteknologisk selskap – og bidrar til bedre konkurranseevne i bransjen
- Risikoen for feilsortering elimineres – noe som sparer tid og penger
- Du har alltid 100 % kontroll over hvor mange tomme kasser du har, både nå og i fremtiden, slik at du kan optimalisere innsamlingen av frø fra produsentene
- Helautomatisk og feilfri registrering av alle frøkasser fra mottak etter innhøsting til utsendelse til kundene
- Medarbeidernes daglige arbeid krever mindre fysisk anstrengelse enn ved manuelle rutiner. Alle oppgaver presenteres kontinuerlig på truckterminalen i stedet for på papir, og ingen gjør feil
- Robust RFID-utstyr sikrer en holdbar løsning med maksimal oppetid
OM JENSEN SEEDS
Jensen Seeds er et velkonsolidert og moderne frøproduksjonsselskap som feiret sitt 50-årsjubileum 10. mai 2012. Siden 2017 har selskapet vært eid av DLF, et globalt frøselskap som selger frø til fôrgress, privat og profesjonelt gress i mer enn 80 land over hele verden. Jensen Seeds er verdens ledende produsent av spinatfrø, som står for 80 prosent av selskapets produksjon.
Vil du vite mer?
Kontakt oss i dag, så ringer vi deg gjerne tilbake
