TOP-TOY (TOYS"R"US)
Iniziative digitali per rafforzare i negozi top-toy
Elektroniske hyldeforkanter og en prisrobot, der overvåger og scanner konkurrenternes priser på nettet – døgnet rundt, er nogle af de digitale tiltag, som TOP-TOY implementerer for, at styrke butikkerne og sikre konkurrencedygtigheden.
Et stærkt konkurrencepræget marked med hyppige kampagner som Halloween, Black Friday, jul og fastelavn, stiller store krav til detailkæderne. Det er også tilfældet for TOP-TOY, Nordens førende legetøjskoncern, som driver kæderne TOYS”R”US og BR. Hos TOP-TOY gør man en aktiv indsats for, at være kreativ og tænke ud af boksen når det kommer til at drive butikker i et marked, hvor konkurrencen er hård og nye digitale butikker vinder flere og flere markedsandele.
– Det siger sig selv, at vi er nødt til at være konkurrencedygtige, hvis vi vil være med i gamet. Det kræver disciplin og kreativitet hver eneste dag. Derfor lancerer vi blandt andet en ny prisrobot, som døgnet rundt overvåger og scanner konkurrenternes priser på nettet. På den måde kan vi justere priserne i alle vores kanaler, på nettet og i butikkerne, så vi hele tiden kan følge med markedet, fortæller Kenneth Messerschmidt, Vice President IT hos TOP-TOY.
"De elektroniske hyldeforkanter er en ekstra brik i spillet om at være konkurrencedygtig og er et værktøj, der går hånd i hånd med vores nye prisrobot. På få minutter kan vi nu, nemt og hurtigt, opdatere priserne ude i butikkerne."
ELEKTRONISKE HYLDEFORKANTER ER EN BRIK I SPILLET
Når man har et stort behov for pris- og produktændringer og antallet af kampagner i løbet af året ikke bliver mindre, snarere tværtimod, så har man også været nødt til at kigge på ressourcerne i butikkerne. Ecco perché TOP-TOY ha scelto di implementare le etichette elettroniche a scaffale in 72 negozi TOYS “R “US in Danimarca, Svezia, Norvegia e Finlandia. De elektroniske hyldeforkanter frigiver tid og ressourcer ude i butikkerne. Løsningen skal være udrullet til alle 72 butikker inden Black Friday i november, fortæller Kenneth Messerschmidt om projektet og den stramme tidsplan:
– Vi har en ambitiøs, men realistisk udrulningsplan, da vi ønsker fuldt udbytte af investeringen inden det store tryk, der kommer her til efteråret med Black Friday og herefter julesæsonen. Le etichette elettroniche a scaffale sono un tassello in più per essere competitivi e sono uno strumento che va di pari passo con il nostro nuovo robot dei prezzi. På få minutter kan vi nu, nemt og hurtigt, opdatere priserne ude i butikkerne.
TOP-TOY har i første omgang valgt at sætte elektroniske hyldeforkanter op på deres ’top3000 varer’ – de mest sælgende varer og de varer med flest prisændringer. Delfi Technologies A/S è stato scelto come fornitore per il progetto e una soluzione cloud centralizzata aiuta a garantire un processo di preparazione e consegna ai negozi semplice e veloce.
– Abbiamo scelto Delfi Technologies come fornitore perché la loro soluzione cloud con etichette elettroniche per scaffali corrisponde alle nostre ambizioni digitali. Samtidig kan vi styre det hele på centralt niveau – både installationen i butikkerne og den efterfølgende drift.

OM TOP-TOY
TOP-TOY er Nordens førende detailvirksomhed inden for legetøj og andre produkter til børn. TOP-TOY driver de to detailhandelskæder, BR i Nordeuropa og TOYS”R”US i de nordiske lande. TOP-TOY omsætter for over 450 mio. euro, og har flere end 300 butikker og 2.000 medarbejdere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Island, Tyskland og Hongkong
- Tag:
RIFERIMENTO CORRELATO
Vuoi saperne di più?
Contattaci oggi stesso e saremo lieti di risponderti.